WIZYTA W INSTYTUTCIE OCHRONY ŚRODOWISKA

W środę, 4 lutego uczestnicy Zielonego Patrolu 16 zwiedzili Wydział Ochrony Środowiska na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego.

Przywitał nas mgr Mirosław Szwed, który na wstępie opowiedział o osobliwościach Świętokrzyskiego Parku Narodowego, a także o działającej tam
od 1993 roku stacji monitoringu, dzięki której uzyskujemy niezwykle cenne informacje na temat m. in. zanieczyszczeń powietrza naszego regionu. .

Następnie przeszliśmy do pomieszczenia, gdzie znajduje się przepiękna rafa koralowa. Pan Mirosław w niezwykle wyczerpujący sposób opowiedział nam o życiu koralowców, gąbek i prześlicznych, niespotykanych na co dzień błazenków, nefrytek oraz pensetników

 

W kolejnym punkcie naszej wizyty, dr hab. Rafał Kozłowski zapoznawał nas z przyrządami, służącymi do pomiaru składników pogody. Dowiedzieliśmy się m.in. co znajduje się w klatce meteorologicznej, jak odczytać temperaturę na termometrze minimalnym i maksymalnym, a także poznaliśmy  budowę urządzenia do pomiaru opadów ciaglych- pluwiograf.

Nastepnie przeszliśmy do pokoju, w którym znajdują się rejestratory i urządzenia na podstawie, których  analizuje się m.in. emisję zanieczyszczeń powietrza.  Wspólnie z dr Kozłowskim wymieniliśmy żródła zagrożeń środowiska przyrodniczego, ich skutki oraz niekorzystne zjawiska zwiazane
 z obecnością zanieczyszczeń w powietrzu atmosferycznym m.in. smogu. Tutaj, wytwarzaliśmy także wiatr oraz mierzyliśmy poziom hałasu.

 

 

 

 

Na zakończenie zwiedziliśmy laboratoria. Dr Kozłowski opowiedział nam o kilku pracach, które wykonują tutaj studenci. Mieliśmy również okazję dowiedzieć się ile ważą nasze telefony i biżuteria z dokładnością do 0.001 grama.

< powrót do poprzedniej strony >