MIEJSCA PAMIECI NARODOWEJ- RAJD ZIELONEGO PATROLU

ROZBUDZANIE ŚWIADOMOŚCI PATRIOTYCZNEJ

 

31 października wyruszyliśmy w marsz po wybranych miejscach pamięci narodowej, znajdujących się w centrum naszego miasta.

Przed każdym  pomnikiem, przeczytaliśmy, uprzednio przygotowane informacje.

 

Pierwszym punktem naszej wędrówki był pomnik czwórki legionowej.

Legiony Polskie to rzeźba symbolizująca czterech legionistów reprezentujących cztery dzielnice: Królestwo, Poznańskie, Małopolskie i Śląsk.

W Polowie lat trzydziestych powstał w Kielcach Komitet Budowy Pomnika Legionów. Za jego staraniem
2 października 1938 roku odsłonięto ten pomnik na granitowym cokole. Ówczesne postacie legionistów wykonano z gipsu platynowego. po wkroczeniu Niemców do Kielc w 1939 roku, pomnik został zburzony.
Powrócił w roku 1991.

 

 

Kolejnym punktem rajdu był pomnik naszego papieża, mieszczący się przy kieleckiej Katedrze.

Jan Paweł II to znacząca postać współczesnego świata. Postument pomnika zaprojektowała rzeźbiarka Anna Grabiwoda. Rzeźba została uroczyście odsłonięta podczas pielgrzymki papieża do Polski

.

W kieleckim parku zatrzymaliśmy się przed popiersiami dwóch wielkich pisarzy polskich- Stanisława Staszica i Stefana Żeromskiego

 

Dalej udaliśmy się w kierunku ulicy Solnej. Stoi tu Pomnik Armii Krajowej, który upamiętnia wydarzenie z 15 czerwca 1944roku, jakim było wykonanie pod budynkiem Gestapo wyroku śmierci na Franzu Witku- szefie tutejszych konfidentów przez żołnierzy AK dowodzonych przez podporucznika Smolarka.

 

 

 

 

 

Zatrzymaliśmy się również przy tablicy upamiętniającej
„ Miejsce uświecone krwią Polaków męczonych i zamordowanych przez NKWD i UB”,

 

Marsz zakończyliśmy przy dworcu kolejowym na Placu Niepodległości, gdzie w listopadzie 1929 roku, wzniesiono pomnik dla upamiętnienia wydarzeń z 12 sierpnia 1914 roku.