GNIAZDOWANIE PTAKÓW W MIEŚCIE

 

Podczas zajęć terenowych, członkowie zielonego patrolu, obserwowali w jaki sposób ptaki przystosowują się do życia w mieście.

Zaobserwowaliśmy, że ptaki zakładają gniazda na budynkach wykorzystując do tego celu zagłębienia, szczeliny powstałe w wyniku erozji betonu, kratki wentylacyjne, przestrzeń stropodachów itp.

 

Miejsca gniazdowania wróbli

Miejsce gniazdowania kawki

Zdjecie po lewej stronie przedstawia gniazdo sroki z scharakterystycznym daszkiem
 z patyków, po prawej stronie gniazdo
w budowie.

 

Otwory wentylacyjne w stropodachach bardzo często są wykorzystywane przez wróble, jeżyki oraz kawki. Zaobserwowaliśmy, że podczas prac remontowych szczeliny te są zalepiane bądź montowane są w nich kratki. W ten sposób ogranicza się miejsca lęgowe ptaków . W skutek takiego działania zmniejsza się populacja tych ptaków.   W świetle ustawy o ochronie przyrody, rozpoczęcie prac remontowych bloków, w których gniazdują ptaki, może się rozpocząć po okresie lęgowym.

O takiej sytuacji opowiedziała nam nasza opiekunka p. A. Pawelec.   W trakcie modernizacji budynku przy ul. Orkana 30 sami mieszkańcy zaalarmowali odpowiednie służby, by na czas lęgu kawek wstrzymać prace. Zostały one przesunięte z kwietnia na lipiec 2012r.
Po remoncie bloku, na otwory, zostały założone kratki wentylacyjne, w wyniku czego ptaki musiały poszukać sobie nowych miejsc lęgowych.

Ciekawe miejsce lęgowe znalazła sobie para gołębi- na balkonie naszego kolegi. Gołębie złożyły dwa jaja.

 

< powrót do poprzedniej strony >