WIDZIAŁEŚ GADA?- WARSZTATY EDUKACYJNE

9 marca uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych z udziałem egzotycznych zwierząt. Zajęcia zorganizowała p. M. Molasa.

Prowadzący,  w sposób niebanalny, ciekawy starał się zainteresować młodzież życiem  egzotycznych gadów.

W pierwszej kolejności, uczniowie usłyszeli o wężach: Zbożowym i pytonie Tygrysim. Słuchacze dowiedzieli się m.in., że  w naturze węże zbożowe żyją w ukryciu i prowadzą raczej nocny tryb życia ze szczególnym nasileniem aktywności przypadającym na wieczór. Głównym środowiskiem ich życia są miedze pól, skraje lasów, rumowiska, opuszczone budynki i szałasy a głównym pożywieniem są występujące tam małe gryzonie. Węże zbożowe oczywiście nie są jadowite. Należą one do dusicieli i właśnie w taki sposób zabijają swoją ofiarę. Młodzież sama mogła się przekonać, że wąż zbożowy jest łagodnym i przyjacielskim gadem.

Z zaciekawieniem słuchamy o gadach

Mamy nadzieję, że ten malutki wąż nie udusi Madzi

Wąż Zbożowy

Skóra z węża

Pyton Tygrysi

W dalszej kolejności, młodzież usłyszała o pytonie Tygrysim, wyhodowanym w terrarium przez prowadzacego zajęcia.

Tu prowadzacy pokazuje „pozostałości” po wężowych nogach

A teraz pora na żółwie

W ostatnim punkcie warsztatów, młodzież usłyszała o kameleonie, iguanie i agamie.

Ciekawostką było to, że oczy  kameleona mają możliwość patrzenia w różne strony każde. Kończyny pięciopalczaste wraz z ogonem stanowią bardzo dobre narządy chwytne- kameleon trzymał się na dość cienkim patyku. No i oczywiście potrafią zmieniać ubarwienie w zależności od otocznia w jakim przebywają.

By pokazać, w całej okazałości iguanę, prowadzący musiał założyć rękawicę, gdyż grzbiet i ogon gada pokrywa rząd kolców służących do ochrony przed drapieżnikami.

Na koniec została pokazana agama. Warto wiedzieć, że agamy mają dość dziwną  taktykę obrony - odwracają się na grzbiet i udają martwe.

KAMELEON

AGAMA