PROJEKCJA FILMÓW EKOLOGICZNYCH

15 października uczniowie klas trzecich uczestniczyli w projekcji dwóch filmów o treściach ekologicznych pt.” Nie było nas – był las”
oraz „ Czy las to tylko fabryka drewna?”

Uczniowie podczas oglądania filmu dowiedzieli się m.in.  że las  od niedawna przestał być traktowany tylko jako producent drewna, jego rola jest znacznie ważniejsza jako istotnego komponentu środowiska naturalnego w zachowaniu równowagi biologicznej. Las chroni i współtworzy inne zasoby przyrody. Dzięki procesom fotosyntezy odnawiają się zapasy tlenu
w atmosferze, a wiązanie dwutlenku węgla z powietrza łagodzi tzw. efekt cieplarniany. Umożliwiając bytowanie wielu gatunkom roślin i zwierząt, lasy chronią różnorodność przyrody i jej zasoby genowe. Tłumiąc hałas, zmniejszając siłę wiatru, zatrzymując pyły i gazy oczyszczają środowisko. Dzięki regulacyjnemu oddziaływaniu na spływy powierzchniowe wód zwiększają retencję, przeciwdziałają erozji gleb. Łagodząc niskie i wysokie temperatury stabilizują klimat i kształtują krajobraz, stwarzając człowiekowi warunki do wypoczynku, rekreacji oraz poprawy zdrowia.

Tak więc odwiedzajmy lasy, cieszmy się obfitością runa, ale nie niszczmy jego podszycia, a przede wszystkim nie zostawiajmy w nim naszych śmieci. Musimy bowiem tak gospodarować zasobami leśnymi, aby zachować je jako bazę różnorodności biologicznej i aby mogły w przyszłości spełniać swoje funkcje ekologiczne oraz społeczne.

Nasza Ziemia jest kwitnącą planetą. Ale wszystko, co na niej żyje: rośliny, zwierzęta, a także ludzie nie mogą egzystować bez wody. Kiedy jej brakuje, więdną i usychają rośliny, a zwierzęta i ludzie giną z pragnienia.

Czyste jezioro lub huczący wodospad przyciąga i fascynuje. Kąpiel w morzu podczas słonecznego, upalnego letniego dnia wspaniale nas odświeża. Tak więc woda jest nieomal synonimem życia: gdzie jej brak, nie ma życia.

22 lutego, klasy pierwsze uczestniczyły w projekcji filmów ekologicznych. Tym razem tematyka dotyczyła wody na Ziemi. Mamy nadzieję, że wszyscy, którzy obejrzeli cykl filmów, zrozumieli dlaczego mówi się, że woda jest życiem i będą dbali o czystosć, nawet malutkiego  strumyczka.