DZIEŃ WIERZBY

PODNOSIMY ESTETYKĘ WOKÓŁ TERENU NASZEJ SZKOŁY

Tekst

21 marca obchodzimy w Polce Dzień Wierzby, świętuje się go zazwyczaj sadząc dziesiątki młodych roślinek

Przedstawiamy podstawowe informacje o wierzbie: Drzewa, krzewy
 i krzewinki o sezonowym ulistnieniu. Wytwarzają odrosty korzeniowe. Zwykle wąskie, lancetowate, piłkowane i zazwyczaj krótkoogonkowe,
na ogonkach często występują gruczołki. Zazwyczaj dwupienne,
bez okwiatu, osadzone w kątach przysadek
i zebrane w kotki (bazie). Kwiatostany zwykle sterczące. Kwiaty owadopylne, zwykle z 1 - 2 miodnikami, wiatropylne u gatunków alpejskich i arktycznych.

Zastosowanie:

·         Roślina ozdobna - dekoracyjna ze względu na pokrój
 i efektowne zabarwienie bezlistnych pędów lub ich powyginaną lub staśmioną formę, także ze względu na kwiaty.

·         Roślina miododajna.

·         Roślina lecznicza - kora wierzby zawiera kwas salicylowy.

·         Szybko rosnące gatunki wierzby znajdują zastosowanie jako naturalny materiał opałowy.

·         Od dawien dawna długie młode gałązki wierzby znajdują zastosowanie w wikliniarstwie.

Uczestnicy Zielonego Patrolu już 14 marca zebrali gałęzie drzew, które przebywały w wodzie przez kolejny tydzień by puściły korzonki. W święto wierzby zebrali się przed szkolą by wspólnie zgodnie z tradycją zasadzić wierzby na terenie naszego Gimnazjum. Łącznie udało nam się dać nowe życie 14 drzewkom - każdy uczestnik naszego zielonego patrolu posadził swoje drzewko.

MAMY NADZIEJĘ, ŻE NASZ TRUD NIE PÓJDZIE NA MARNE. WIERZBY DOBRZE SIĘ PRZYJMĄ I NIEDŁUGO PIĘKNIE PRZYOZDOBIĄ NASZĄ KOCHANĄ „SIÓDEMKĘ”