Regulamin konkursu

Dokument opracowany przez Urząd Miasta w Kielcach :

 

„PIĘKNO TEJ ZIEMI SKŁANIA MNIE DO WOŁANIA O JEJ ZACHOWANIE DLA PRZYSZŁYCH POKOLEŃ…”

                                                                                                                                                     JAN PAWEŁ II

 

Zapraszam młodzież do udziału w konkursie pod nazwą „Zielony Patrol”, który będzie przebiegał pod moim szczególnym patronatem.

Jego celem jest włączenie młodzieży szkolnej w procesy podejmowania decyzji związanych ze środowiskiem Kielc oraz nadzorem nad właściwym utrzymaniem terenów rekreacyjnych, nadwodnych i leśnych miasta. Kielce wśród innych miast wyróżniają się bogactwem zasobów przyrody, różnorodności biologicznej i niezwykłymi formami przyrody nieożywionej.

Poprzez terenowe działania poznawcze, ocenę zmian zachodzących w środowisku przyrodniczym w  wyniku oddziaływania człowieka oraz  ich wpływu na jakość życia mieszkańców, a także poprzez podejmowanie przez młodzież prób znajdowania środków zaradczych w sytuacji stwierdzonych zagrożeń mam nadzieję umacniać postawy odpowiedzialności młodych ludzi za nasze miasto, uczyć współdziałania dla wspólnego dobra.

Liczę na zaangażowanie i pasję młodych kielczan w działaniach dla swojego miasta.

 

Życzę powodzenia

ftp://ftp.republika.pl/zp1/regulamin_pliki/image001.gifPrezydent Miasta Kielce – Wojciech Lubawski

 

 

Prezydent Miasta Kielc zaprasza młodzież szkół kieleckich

do udziału w konkursie pn.

 ZIELONY PATROL

 

 

 


Regulamin dotyczy drugiej edycji konkursu realizowanego w roku szkolnym 2009/2010

 

Hasło przewodnie konkursu: „Myślimy globalnie, działamy lokalnie”

 

I. Cel konkursu

   Celem jest ukształtowanie wśród młodych ludzi poczucia odpowiedzialności za nasze miasto poprzez włączenie młodzieży szkolnej w procesy podejmowania decyzji związanych ze środowiskiem Kielc, nadzorem nad właściwym utrzymaniem terenów rekreacyjnych, nadwodnych i leśnych miasta. Umożliwi to w zadaniach konkursowych ocena zmian zachodzących w środowisku przyrodniczym w wyniku oddziaływania człowieka i ich wpływu na jakość życia mieszkańców, a także kształtowanie umiejętności znajdowania środków zaradczych w sytuacji stwierdzonych zagrożeń.

 

II. Grupa docelowa

   Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych klas IV-VI oraz szkół gimnazjalnych.

   

III. Zasady uczestnictwa i sposób przeprowadzenia konkursu

   Szkoła zgłasza jedną lub kilka grup uczniów (grupa od 10 do 15 osób) wraz z opiekunami (lider oraz osoba wspierająca). Jako odrębna grupa może być zgłoszona drużyna harcerska. Grupa ta stanowi Patrol. Zgłoszony do konkursu Patrol otrzyma wybrany przez siebie (spośród ustalonych przez Organizatora) teren miasta do opieki oraz materiały i wyposażenie przewidziane do realizacji zadań.

   Patrole uczestniczące w I edycji mają pierwszeństwo w wyborze swoich terenów. Konkurs zostanie podzielony na trzy etapy. Każdy z uczniów należących do Patrolu otrzyma specjalną kartę pracy z zadaniami do indywidualnego wykonania w terenie w kolejnym etapie. Zadania te będą sprawdzały umiejętność wykorzystywania zdobytej przez uczestników wiedzy m.in. w zakresie obserwowania zjawisk i  procesów przyrodniczych, opisu zależności istniejących w środowisku przyrodniczym, ćwiczeń kształtujących umiejętność orientowania się w terenie i za pomocą mapy, określania stanu zanieczyszczenia środowiska na podstawie obecności organizmów wskaźnikowych. Lider Patrolu pod koniec każdego z trzech etapów typuje najlepsze trzy osoby do wyróżnienia i nagrodzenia za wykonane zadania z kart pracy oraz zaangażowanie w prace patrolu. Najlepsi uczestnicy konkursu na zakończenie otrzymają nagrody.

 

   Patrol Ekologiczny zgłasza również zidentyfikowane i udokumentowane „dzikie wysypiska” w obszarze przydzielonym do opieki do Centrum koordynacji działań naprawczych w siedzibie Straży Miejskiej – tel. 986, mail: ekozp@wp.pl - odpowiedzialnego za wdrożenie działań niezbędnych do likwidacji śmietniska (dokładna informacja co do miejsca, przybliżona ilość odpadów, zdjęcie wysypiska, współrzędne geograficzne terenu). Ponadto informacja o zgłoszeniu i uporządkowaniu będzie umieszczana na internetowej stronie Urzędu Miasta dot. środowiska. Dodatkowo chętne Patrole otrzymają worki i rękawice do zbiórki drobnych śmieci (papier, folie, butelki typu PET itp.) na wybranych terenach.

 

   Każdorazowe wyjście Patrolu w teren powinno być poprzedzone poinformowaniem członków Patrolu przez lidera o konieczności zachowania bezpieczeństwa na terenach otwartych (szczególnie podczas zbierania odpadów porzuconych przez łamiących prawo mieszkańców). W razie napotkania odpadów stwarzających niebezpieczeństwo należy natychmiast powiadomić Centrum koordynacji działań naprawczych (Straż Miejska – tel. 986).

 

 

IV. Zgłoszenie do konkursu

      Wszyscy chętni do udziału w konkursie przesyłają zgłoszenie umieszczone na specjalnej stronie internetowej Urzędu Miasta w Kielcach w dniu 14 października wraz z wyborem terenu do opieki.

 

   V. Przedmiot oceny i termin zgłaszania materiałów

      Przedmiotem oceny w konkursie będzie wykonanie w terminie od września 2009 r. do maja 2010 r. zaproponowanych w regulaminie konkursu działań proekologicznych, podzielonych na zadania do realizacji przez szkołę oraz przez zgłoszone Patrole. Szkoła przygotowuje materiały składające się z opisu przedsięwzięć potwierdzających zaangażowanie szkoły w działania na rzecz ochrony środowiska, popartych materiałem zdjęciowym oraz potwierdzeniami dokumentującymi wykonanie tych działań, wydanymi przez kompetentne w danej dziedzinie instytucje. Patrole przygotowują materiały zawierające opis zrealizowanych działań w terenie, zgłoszenia „dzikich wysypisk”, mapę terenu z zaznaczeniem i opisem działań, uzyskany efekt oraz najlepsze arkusze zadań uczniów.

(Do oceny można dołączyć również materiały z przeprowadzonych działań terenowych w okresie maj-czerwiec 2009r.)

 

VI. Komisja Konkursowa

   Oceny materiałów konkursowych nadesłanych przez szkoły dokona zatwierdzona przez Prezydenta Komisja Konkursowa.

 

VII. Nagrody

   Nagrodą Główną w konkursie będzie kilkudniowa atrakcyjna zagraniczna wycieczka autokarowa dla członków patroli ekologicznych, którzy uzyskają największą liczbę punktów w konkursie oraz ich opiekunów – I, II, III miejsce. Szkoły, które zajmą I,II,III miejsce otrzymają nagrodę w postaci doposażenia szkolnych pracowni przyrodniczo-informatycznych. Wysokość środków na doposażenie będzie wynosić odpowiednio 15, 10 i 7 tys. zł.

 

Opiekunowie Patroli otrzymają 2 godziny tygodniowo do rozliczenia, a osoby wspierające 1 godzinę tygodniowo do rozliczenia zgodnie z prowadzonym w szkole dziennikiem zajęć pozalekcyjnych w terminie od początku października do końca roku szkolnego 2009/2010.

 

Proponowane działania do realizacji przez szkołę:

 

1. Udział uczniów szkoły w ogólnopolskich akcjach Dni Ziemi, Sprzątanie Świata oraz w kampanii „Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu”.

2. Udział uczniów w konkursach ekologicznych organizowanych przez Wydział Ochrony Środowiska, organizacje pozarządowe i inne jednostki.

3. Organizacja zbiórki surowców wtórnych w szkole (makulatura, baterie, puszki).

4. Organizacja szkolnych konkursów ekologicznych.

5. Posiadanie przez szkołę własnej witryny internetowej uwzględniającej zagadnienia związane z ochroną środowiska.  

6. Organizacja wycieczek i rajdów przyrodniczych.

7. Prowadzenie zajęć terenowych na przyrodniczych ścieżkach dydaktycznych.

8. Redagowanie przez młodzież gazetki szkolnej uwzględniającej tematykę związaną z ochroną środowiska.  

9. Utrzymanie czystości wokół miejsc pamięci narodowej znajdujących się w okolicy szkoły lub na wybranym terenie miasta do opieki.

10. Inne działania realizowane przez szkołę (np. współpraca z instytucjami i organizacjami zajmującymi się ochroną przyrody i środowiska, współpraca z lokalnymi grupami społecznymi na rzecz środowiska rozbudzanie zainteresowań stanem środowiska w najbliższym otoczeniu).

11. Realizacja systematycznych działań podnoszących estetykę i czystość terenu wokół szkoły i okolic.

12. Realizacja systematycznych działań zmniejszających zużycie wody i energii elektrycznej w szkole.

 

Proponowane działania do realizacji przez Patrole

 

1. Zapoznanie się z formami ochrony przyrody w mieście, poznawanie walorów przyrodniczych wybranych do opieki terenów miasta, ustalanie składu gatunkowego występujących tam roślin i możliwości ich ochrony gatunkowej, otoczenie opieką naturalnych stanowisk roślin, obiektów przyrody nieożywionej i drzew pomników przyrody, opis zmienności przyrody w różnych porach roku.

2. Ustalanie składu gatunkowego zwierząt występujących na wybranym do opieki terenie i możliwości ich ochrony gatunkowej, tworzenie korzystnych warunków dla gniazdowania ptaków oraz opieka nad zwierzętami (w szczególności bezdomnymi i dzikimi), podejmowanie działań związanych z pomocą zwierzętom w czasie zimy.

3. Zapoznanie się z cechami charakterystycznymi dolin rzecznych, rzek, cieków wodnych występujących na wybranym do opieki terenie, ewidencja źródeł ich zanieczyszczeń, prowadzenie badań czystości wód, określanie stopnia ich zanieczyszczenia, zapoznawanie się z procesami uzdatniania wody oraz oczyszczania ścieków.

4. Ewidencjonowanie na wybranym do opieki terenie miasta miejsc nielegalnych składowisk odpadów stanowiących zagrożenie dla środowiska, wpajanie zasad prawidłowego postępowania z odpadami wytwarzanymi w gospodarstwach domowych, zachęcanie do dbałości o ład i porządek we własnym otoczeniu.

5. Inicjowanie zaangażowania lokalnych społeczności w kreowanie zrównoważonego rozwoju miasta, praca z grupami społecznymi, rozbudzanie zainteresowań stanem środowiska w najbliższym otoczeniu.

6. Ocena stanu środowiska i krajobrazu na podstawie przeprowadzonych badań oraz opis wpływu działań człowieka na wybranym do opieki terenie (działania negatywne i pozytywne).

7. Zapoznanie się z walorami krajobrazu kulturowego oraz atrakcyjnymi wglądami widokowymi występującymi na terenach wybranych do opieki.

 

Dodatkowe informacje: strona internetowa: www.zielonypatrol.kielce.eu, www.um.kielce.pl

 

Powrót