FORMY OCHRONY PRZYRODY- PARKI KRAJOBRAZOWE W NADLEŚNICTWIE KIELCE

 

 

PARKI KRAJOBRAZOWE

Park krajobrazowy obejmuje obszar chroniony ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe oraz walory krajobrazowe. Celem jego utworzenia jest zachowanie i upowszechnianie tych wartości w ramach zrównoważonego rozwoju.

 

Suchedniowsko- Oblęgorski Park Krajobrazowy

 

Park powstał w 1988 roku. Polożony jest w centralnej części województwa świętokrzyskiego, na północ od Kielc.

Obszar Parku lezy w zasiegu naturalnego występowaniadębu i jesionu

Najcenniejsze fragmenty Parku objęto ochroną rezerwatową - są to rezerwaty: "Świnia Góra", "Dalejów", "Barania Góra", "Kręgi Kamienne", "Perzowa Góra", "Górna Krasna". Na obszarze Parku zobaczyć można 37 pojedynczych obiektów przyrodniczych chronionych w formie pomników przyrody, z których 26 to pomniki przyrody żywej a wśród nich najbardziej znany pomnik przyrody - dąb "Bartek".

Obok wartości przyrodniczych Park prezentuje także walory kulturowe. Na jego terenie znajdują się unikatowe zabytki techniki związane z górnictwem i metalurgią rud żelaza oraz metali nieżelaznych. Do najciekawszych należą m.in. ruiny zakładów wielkopiecowych w Samsonowie i Bobrzy oraz pozostałości pieca w Kuźniakach.

 

Chęcińsko- Kielceki Park Krajobrazowy

 

       Park powstał w 1996 roku. Leży w centralnej części województwa świętokrzyskiego, na południowy zachód od Kielc, między rzekami Łośną  a Bobrzą. Budowa geologiczna parku jest bardzo zróżnicowana i posiada cechy unikatowe w skali całej Polski.

Dość licznie występują tu obiekty będące rezultatem procesów krasowych. Do najciekawszych należy Jaskinia Raj, w której można podziwiać niepowtarzalną szatę naciekową i cenne namuliska ze szczątkami kostnymi dawnych zwierząt oraz kamiennymi narzędziami używanymi przez przebywającego tu człowieka paleolitycznego. Na uwagę zasługuje najdłuższa na Niżu Polskim jaskinia - Chelosiowa Jama, której długość wraz z Jaskinią Jaworznicką przekracza 3,5 km. Można też znaleźć przykład krasu powierzchniowego w postaci grani skalnej na górze Zelejowej. W wielu miejscach pozostały ślady dawnego górnictwa rud miedzi i ołowiu - na Miedziance, Rzepce, Górze Żakowej i Moczydle.

 

 

 

Powrót