ZIELONY DZIEŃ W GIMNAZJUM NR 7 W KIELCACH

21 marca, to dzień, w którym rozpoczyna się kalendarzowa wiosna.

Ponieważ, to najpiękniejsza para roku, gimnazjaliści „ siódemki”
przywitali ją iście po królewsku.
Opiekunowie Zielonego Patrolu oraz  Szkolnego Klubu Miłośników Przyrody: p. A. Kwiecień, p. M. Orzechowska i p. A. Pawelec,
zorganizowały rozgrywki przyrodnicze dla klas 1-3.

Dzień rozpoczął się od zadania WIOSNA W WIERSZACH, PIOSENKACH
 I PRZYSŁOWIACH
.

Nareszcie w dozwolony sposób, bez ograniczeń uczniowie mogli korzystać z telefonów komórkowych,  wykorzystując Internet
do wyszukiwania informacji.

Sale lekcyjne, na chwilę zamieniły się
w kuchnie.
Z przyniesionych owoców lub warzyw, uczniowie przygotowywali  pyszne, pożywne
i zdrowe napoje: klasy pierwsze- żółte, klasy drugie- zielone, a klasy trzecie –czerwone.

W klasach było kolorowo. Gimnazjaliści wykonywali według własnego pomysłu kwiaty: klasy pierwsze – maki, klasy drugie- tulipany, a klasy trzecie- żonkile.

W  godzinach od 8.30 do 11.00 trzech przedstawicieli każdej klasy, rozwiązywało dodatkowe zadania zdobywając dla swojej klasy punkty. Wśród nich znalazły się różnorodne zadania o charakterze intelektualnym
np.: wiosenna krzyżówka, wiosenne dyktando, test ekologiczny i inne.

Zadania, które wykonywali uczniowie, były przeplatane  czterema prelekcjami.

Jedną z nich prowadziły dwie panie: Agnieszka Biesiada i Magdalena Wolder z Oddziału Promocji Zdrowia
i Oświaty Zdrowotnej PSSE w Kielcach.

Pierwszym z omawianych zagadnień były dopalacze. Uczniowie dowiedzieli się, z jakich składników powstają,
jak działają i jakich spustoszeń dokonują w organizmie.

Druga część wykładu dotyczyła aktywności ruchowej i zbilansowanej diety, będącej elementem prawidłowego rozwoju i odżywiania. Prelegentka wskazywała na znaczenie aktywności fizycznej w życiu ludzi, zwłaszcza młodzieży. Uczniowie z uwagą wysłuchali interesujących wystąpień.

Druga prelekcja prowadzona przez
p. Magdalenę Sikorską oraz uczniów klasy mundurowej z ZDZ-u, dotyczyła zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz etapów wykonywania resuscytacji krążeniowo- oddechowej.

Każdy, chętny uczeń mógł samodzielnie wykonać RKO na fantomie dorosłej osoby i dziecka.

Dodatkową atrakcją prelekcji było nabycie umiejętności rozkładania
i składania broni.

Temat kolejnej prelekcji  to:
„Mieszkańcy naszych pól i lasów”.
 Jego prowadzący p. Dariusz Knap – przewodniczący Komisji Etyki Tradycji
i Zwyczajów Łowieckich z Koła Łowieckiego „Jaźwiec”,  obrazowo
 i w bardzo interesujący sposób przekazał uczniom informacje, które na długo zostaną w ich pamięci.

Urozmaiceniem wykładu była możliwość obejrzenia przyniesionych przez leśnika poroży oraz rekwizytów używanych podczas polowań.

W pracowni komputerowej p. Tomasz Jop z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach zaproponował uczniom ciekawe gry, których celem było zwiększenie świadomości ekologicznej oraz poszerzenie wiedzy o wpływie człowieka na środowisko.
Gdy nadszedł koniec zajęć, okazało się, że młodzieży trudno było odejść od komputera. Okazało się, że zaproponowane przez p. Jopa gry, są  równie wciągające, tak jak popularne wśród gimnazjalistów gry komputerowe, niekoniecznie o charakterze edukacyjnym.

Wśród prelekcji znalazł się również wykład ornitologiczny, wygłaszany przez p. Damiana Czajkę z Towarzystwa Badań i Ochrony Przyrody.

Prowadzący, w przystępny dla uczniów sposób, opowiedział o ptakach, które można spotkać na terenie miasta Kielce.
Słuchacze usłyszeli  o zwyczajach, różnicy w budowie, zdobywaniu pokarmu mi.in. przez  sikorki, dymówki, oknówki, sierpówki oraz  kopciuszka.
Okazało się, że niektórzy uczniowie po raz pierwszy spotkali się z nazwami wymienionych  ptaków lęgowych.

Prelekcja dostarczyła uczniom również wielu cennych informacji na temat rozpoznawania naszych małych skrzydlatych przyjaciół.
Kto wie może dzisiejsza prelekcji spowoduje,
że  w przyszłości ktoś z absolwentów naszego gimnazjum  zostanie ornitologiem?

Podsumowaniem ZIELONEGO DNIA była prezentacja prac wszystkich klas.

Tak więc, na stołach znalazły się kwiaty, napoje oraz  „Wiosenny ogródek”,
Komisja konkursowa w składzie: wicedyrektorka p. Edyta Tkaczewska oraz nauczyciele:
p. Dorota Pomorska, p. Lidia Twardy, p. Iwona Kowalik i p. Urszula Rakowska – Górnik, dokonały oceny  prac,
a wyniki przekazały organizatorom.

Po dokładnym policzeniu punktów, za wszystkie podlegające ocenie zadania, wyłonione zostały zwycięskie klasy:
1a, 1b oraz 3b.

Nagrodę specjalną, za przyniesienie największej ilości surowców wtórnych otrzymała klasa 1f.